Hafta hafta gebelik takibi

Hafta hafta gebelik takibi
1 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.
Reklam

Gebelik başlı başınca mucizevi bir süreçtir toplam da 9 ay 10 gün süren bu dönem 40 haftaya denk gelir. Geçmiş zamanlarda aylık olarak takibi yapılan bu evreler günümüzde hafta hafta gebelik şeklinde kontrol altında tutulmaktadır. Gebeliğin diğer evrelerinden olan trimester dönemleri bulunur Latince bir kelime olup Türkçemiz’de 3 aylık dönemler anlamına gelmektedir. Hamileliğin 1. Haftasından 13. Haftasına kadar 1.trimester dönemidir bebeğin organ gelişiminin meydana geldiği bu süreçte anne adayı da gebeliğe alışmaktadır. 14-27. Haftalar arasında 2.trimester dönemidir. Ve son olarak 27-40. Haftalarda 3.trimester dönemi olarak adlandırılmaktadır. Anne adayları başka bir konuya da çok merak etmekte araştırmadan yapamamaktadırlar. Bu konu gebelik hesaplama olmaktadır peki nasıl yapılır. İlk bilinmesi gereken konu son adet tarihinin ilk günüdür bütün dünyada gebeliğin başlangıcı olarak son görülmüş olan adetin ilk günü gelmektedir. Burada bir ip ucu verebilirim gebelik isteyen bayanlar adet tarihlerinin ilk günlerini bir yere not alırsalar akıllıca bir davranış olacaktır.

Peki neden haftalık olarak takip edilmekte gebelik süreci. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok daha etkili olan haftalık takipler bebekte oluşabilecek bir anomaliyi daha önceden tespit etmektir. Artık günümüzde anne karnında ki bebekte gelişen sorunları tedavi etmek mümkündür. Haftalara göre yapılan testlerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse 11-14. Haftalar arasında ikili test yapılmaktadır. 16-20. Haftalar arasında üçlü test yapılarak bebek down sendromu açısından değerlendirilmektedir. Bunların yanında gebeliğin 24-28. Haftalarına ulaştığımızda anne adayları şeker hastalığı yönünden değerlendirilmeye alınıp şeker yükleme testi yapılmaktadır. Halk arasında bu testin adına şekerli su testide denilmektedir.

hafta hafta gebelik

Konunun başında dediğim gibi gebelik başlı başına mucizevi bir olay ve çok geniş bir konu yelpazesini içine alıyor. Anne adayları da hem kendilerinde hem bebeklerinde olan değişimleri merak edip araştırıyorlar en büyük kaynakları internet olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git