Her kadının yaptırması gereken testler

Her kadının yaptırması gereken testler
14 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.315 kez okundu.
Reklam

Sağlık, insan yaşamında ortak bir payda olmasının yanı sıra gerek cinsiyet, gerekse yaş bakımından oldukça ciddiye alınması gereken bir noktadır. Özellikler kadınların belirli yaşlarda yaptırması gereken bazı önemli testler vardır. Günümüzdeki sağlık problemlerinin başında tanı konulmasında gecikilmiş hastalıklar bulunur. Erken teşhis hayat kurtarır mantığı ile hareket edilerek bu durum olabildiğince en aza indirgenmeye çalışılmalıdır. Peki nedir bu önemini koruyan testler?

1/ Mamografi: Göğüsler çoğu kadının şikayet ettiği estetiksel bölgelerdir. Fakat büyüklük veya dikliğinin yanı sıra ciddiye almamızı gerektiren bazı sinyaller gönderebilir bizlere. Koltuk altından göğüs ucuna kadar olan alan içerisinde herhangi bir şişlik, renk değişimleri, sertlik gibi dikkatimizi çekebilecek durumlar söz konusuysa eğer vakit kaybetmeden bir uzmana gidilmelidir. Mamografi, meme dokuları ve deri altındaki yapıyı görüntülemeye yarayan bir röntgen cihazıdır. Meme kanserinin en erken şekilde tespit edilmesini saglar. Özellikle 30 yaş üstü kadınların senede iki kez yaptırması gereken testlerin başında gelir.

 2/ Simir Testi: Kadın rahatsızlıklarında  ciddiyetini koruyan bir diğer konu ise rahim ağzı kanseridir. Yeni nesil geliştirilen araçlar sayesinde son dönemde sıklıkla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Özellikle 25 yaş sonrası evli kadınlarda daha sık görülen bir vakadır. Simir (smear) testi sayesinde vajinal duvardan alınan sıvı örneği ile tespit edilebilir.

3/ İnfertilite Testi: Yumurtalıklarda meydana gelen sorun ve tahribat sonrası bilinen veya bilinmeyen bir sebepten ötürü tüplerin çalışmaması durumunda çocuk sahibi olunamaz. İnfertilite testi sayesinde idrar alımı sonucu yapılabilecek bir kısırlık testi türüdür. Tüp bebek tedavilerine olanak tanıması açısından sağlıklı çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin bu testi gerçekleştirmesinde fayda vardır.

4/ Kan Grubu Testi: Yalnızca kadınlarda değil erkekler dahil olmak üzere tüm kişilerin yaptırması gereken sağlık testlerinin önemlileri arasında yer alır. Herhangi bir kaza ve hastalık durumunda müdahale edilebilmesi açısından bireylerin kan gruplarını bilmesi yüksek önem arz eder. Parmaktan kan alınması yoluyla öğrenilen bu testin sonunda kan kartları da bilgilendirilmeye yardımcı olur.

5/ Kolonoskopi: Sindirim sistemi bozukluğu, bağırsak ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarına yol açabilecek dahiliye sorunları kolonoskopi yöntemiyle incelenebilmektedir. Anüsten girilerek ince bağırsak kanalı içinde yaklaşık bir buçuk metre uzunluğundaki hortum benzeri cihaz yardımıyla yapılır. Yapılan araştırmalara göre sindirim sistemi hastalıklarının erkeklere oranla kadınlarda görülme riski daha fazla olduğu için önerilen kontroller arasındadır.

6/ Glokom Testi: Duyu organlarımızın en önemlilerinden birisi şüphesiz gözdür. Belirli yaşlardan itibaren göz tansiyonu ise önemli hastalıkların habercisi olabilir. Göz yapısı içindeki sinirlerin olağandışı sebeplerden ötürü damarlara baskı uygulaması sonucu göz tansiyonu ortaya çıkar. Toplumda 40 yaş üzeri kişilerde görülme seviyesi artan bu hastalık glokom testi sayesinde tespit edilebilir.

7/ Tükürük Testi: Vücudunuzda mantar olup olmadığını bu test sayesinde anlayabiliyorsunuz. Belirli bir saat boyunca yeme, içme ve öpüşme faaliyetlerini gerçekleştirmeden tükürüğün yapısı suda gözlemlenebilir. Sağlıklı vücudun tükürük sistemi berrak ve köpüksüzdür. Evde uygulanabilen bu zahmetsiz test sayesinde mantar oluşumunu fark edebilirsiniz.

8/ Osteoporoz Testi: Kemik hastalıklarının ilk sırasında bulunan ve en tehlikeli olan turu osteoporozdur. Özellikle yaşlanmaya bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkan bu hastalık, kemiklerin sertliğini kaybederek yumuşama göstermesi ve kırılmaya eğilimli olmasıdır. 60 yaş üstü insanlarda daha sık olarak meydana gelerek, bir nevi kemiklerin kalitesini kaybetmesi durumudur. Nadir olmakla beraber çocuk ve gençlerde de görülebilen bu hastalığın kalsiyum ve demir kaybından olup olmadığının anlaşılması için mutlaka doktora gidilerek osteoporoz testine tâbi tutulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git