Sağlıklı yaşamdan kahveye bakış

Sağlıklı yaşamdan kahveye bakış
11 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.081 kez okundu.
Reklam

Kökboyasıgillerden bir ağaç olan ve bunun çekirdeğinin kavrulup dövüldükten  sonra kaynatılarak hazırlanan bir içecektir. Çoğu tarihçiler ve araştırmacılar kahvenin Habeşistan(Etiyopya) dan tüm dünyaya yayıldığını iddia ederler ve İlk olarak Etiyopya’nın yüksek dağlık kesimlerinde rastlanıldığını belirtirler( Evren, 1996). Dünya’da ilk olarak 14 yy larda kullanılmaya başlanan kahve, Ülkemize Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i ziyareti sırasında içtiği kahveyi çok beğenmesi ile girmiştir.

      Kahve hakkında bilinen yanlışları düzeltme zamanı.

Hamilelikte kahve tüketiminin zararlı olduğunun söylediği çalışma ,yapılan  97,903 hamile bayanda  günlük 200 mg kahve tüketiminin hiçbir zararının olmadığını yeni bir çalışma ile ispatlandı.  Hatta Japonya’da yapılan bir çalışmada da kahve içen bayanlarda rahim kanseri riski azaldığı açıklandı.

Yeni çalışmalarda Kahvenin kalp damarları açısından hiçbir zararı olmadığı ve yalnızca sürekli sigara kullanıcılarında kalp açısından tehlikeli olabileceği tartışmaya açık bırakıldı.

Farklı bir açıdan bakış yaparsak,  neredeyse herkes tarafından bilinen ve uygulanan alkol kullanımından sonra kahve ile ayılma yönteminin hiçbir fayda sağlamayan bir yöntem olduğu kahve ile alkolün ilgisi olmadığı da ortaya çıktı.

   Kahve kullanımı sağlıklıdır.

Düzenli olarak kahve tüketenlerde yapılan araştırmalarda aşırıya kaçılmadığı ve sigara ile tüketilmediği takdirde yaşam yaşını uzattığı açıklandı.

Güne başlangıç olarak içilen bir fincan türk kahvesi enerjik ve dinç hissetme açısından faydalıdır. Öte yandan kahvenin karaciğer kanserine yakalanma riskini %40 azalttığı belirtilirken, kolorektal kansere yakalanma riskini de  %15 azalttığı ortaya çıktı.

Kahve Alzheimer hastalığından da koruduğu  ve yapılan araştırmalar ile içenler içmeyenlere oranla %65 daha düşük olduğu da belirtildi.Yine  bir tıp dergisinde yayınlanan  50.000 bayan üzerindeki çalışmada kahve alımı arttıkça depresyon riski azalıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git