Tarihsel açıdan moda

Tarihsel açıdan moda
23 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.372 kez okundu.
Reklam

18. Louis’nin ölümüyle aristokrasi gücünü yitirmiş ve bu noktada burjuvazi kendi gücünün farkına birkez daha varmıştı.Ticaret,ulaşım ve sanayideki gelişmeler üretimi artırıyordu. Bu hızlı gelişmeler giyimi de etkilemişti.

19. yüzyılın başında görülen,ince kumaştan yapılan ve belin çok üzerinde,göğüslere yakın bir noktadan sıkılarak giyilen elbiseler,kemerden yere kadar bol olarak bırakılıyordu. Bu kıyafetler İngiltere’den Fransa’ya geçmişti. Bu modaya “AMPİR” deniyordu. Bu giyim tarzı Fransa’da kendini gösterdikten sonra tüm Avrupa’ya yayıldı.
Yüzyılın ortalarına doğru romantizm akımının etkileri görülmeye başlandı. Erkekler siyah ve koyu griden başka bir şey giymiyordu. **Erkeklerin iş hayatındaki başarısını artık KADINLAR simgeliyordu.

Kadınlar o dönemde enine genişlemesine giden etekler giymeye başlamıştı. Çok geniş dantel yakalar ve omuzlara alınan şallar bu dönemde dikkat çekmeyi başarmıştı.
Renklerse koyu tonların aksine daha açık ve canlıydı. Kırmızının tonları en çok tercih edilen renkti.

1860 YILINDAN SONRA KADIN MODASININ SEYRİ TERSİNE DÖNMÜŞTÜ

Kadının siluetini belli eden çizgilere geri gelinmiş,etekler yine daralmış,kıyafetler vücudu iyice sarmaya başlamıştı. 1869 yılında Kraliçe Victoria döneminde,eteğin katlarından biri arkaya doğru çekilerek YENİ BİR MODEL yaratıldı. Bu eteklerin üzerine dar kesim,vücudu saran kısa ceketler giyilerek tezat bir görüntü oluşturuluyordu.
Ayrıca bu dönemde ERKEK MODASINI İngiltere yönlendirmeye başlamıştı. Kraliçe Victoria döneminde giyilen, redingot türü ceketler zarifliğin temsili olarak görülürdü ve pelerinli ya da pelerinsiz olarak ta kullanılırdı. Ayrıca kravat ve papyon kullanımıda yaygınlaşmaya başlamıştı. Redingotların yanı sıra,akşamları FRANK adı verilen kıyafetlerde o dönemde giyilmeye başlandı. O dönemde çok önemli bir olay daha gerçekleşti 1871 yılında Ellen Butterick tarafından kağıt pantolonlar çıkarıldı.Böylece bu yüzyılın sonlarına doğru evde dikiş kolaylığı sağlanmış oldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git